سرانور؛ خانه اهالی قرآن. تلاش ما کمک به پرورش و تعلیم شماست. سرانور مرکزی برای آموزش هوشمند در دنیای مجازی است

سرانور

نشست تخصصی با موضوع قرآن و نجوم در دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم استان قزوین برگزار شد

نشست تخصصی با موضوع قرآن و نجوم در دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم استان قزوین برگزار شد

در دومین روز برپایی دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم استان قزوین، قرائت قرآن توسط قاری استاد علیرضا نداف و نشست تخصصی با موضوع قرآن و نجوم با سخنرانی دکتر امیدیانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین پنجشنبه 12 دی ماه قاری استاد علیرضا نداف در دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم استان قزوین تلاوت قرآن داشت و دکتر امیدیانی نیز با موضوع قرآن و نجوم به سخنرانی پرداخت و مورد استقبال پرشور مردم قرار گرفت.

حسین امیدیانی پژوهشگر نجوم در دومین روز برپایی نمایشگاه قرآن کریم استان قزوین در خصوص ارتباط قرآن با نجوم اظهار کرد: قرآن کریم کتاب هدایت و هدف اصلی‌اش هدایت بشریت است؛ در همین خصوص در آیات مختلف قرآن به آسمان‌ها اشاره شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کره زمین حدود چهار و نیم میلیارد سال، آسمان‌ها یعنی عالم ۱۴ میلیارد سال و تمدن بشر نهایت ۱۰ هزار سال سن دارد؛ اگر انسان‌های اولیه را هم حساب کنیم، از پیدایش انسان روی زمین یک‌میلیون و ۶۰۰ سال می‌گذرد، نتیجه اینکه نزدیک ۱۰ میلیارد سال پیش عالم بوده و زمین نبوده است و بیش از چهار میلیارد سال پیش زمین بوده و آدم نبوده است.

این پژوهشگر ادامه داد: حدود هشت میلیارد نفر روی کره زمین زندگی می‌کنند و همین حالا که ما اینجا نشسته‌ایم کره زمین با سرعت ۲۰ کیلومتر در دقیقه دور خودش می‌چرخد زمین که دور خودش می‌چرخد و شب و روز نیز حاصل این چرخش است.

وی گفت: همین حالا که ما اینجا نشسته‌ایم زمین با سرعت ۳۰ کیلومتر در ثانیه در مدار خود به دور خورشید می‌چرخد؛ زمین در فضا است و ما روی زمین زندگی می‌کنیم بنابراین ما موجودات فضایی هستیم اگر موجوداتی از کره‌های دیگر بیایند و ما را روی زمین ببینند به ما آدم فضایی می‌گویند.

این پژوهشگر در ادامه با اشاره به اینکه انسان حرکت زمین و خورشید را حس نمی‌کند، بیان کرد: خورشید همین حالا با سرعت ۲۴۰ کیلومتر در ثانیه در مدار خود به دور مرکز کهکشان راه شیری می‌چرخد و ما هم تحت جاذبه خورشید حرکت می‌کنیم نه‌تنها زمین بلکه همه ذرات و کرات دیگر در فضا در حال حرکت هستند ولی ما این حرکت را حس نمی‌کنیم؛ خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید زمین برای ما مانند گهواره و جای آرامش انسان است.

وی خاطرنشان کرد: فاصله زمین تا خورشید حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر است اما فاصله زمین تا ماه حداکثر ۴۰۰ هزار کیلومتر است، جنس خورشید از هیدروژن و اندازه آن به‌گونه‌ای است که یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار زمین در داخل خورشید جای می‌گیرد.

امیدیانی افزود: حدود ۸۰ درصد حجم خورشید را هیدروژن و کمتر از ۲۰ درصد آن را هلیوم تشکیل می‌دهند که هردو گاز هستند و این سؤال‌ها مطرح می‌شود که این گازها چرا آن‌قدر گرما و انرژی دارند؟ دلیل دمای 6000 درجه سانتی‌گرادی سطح خورشید و 14 میلیون درجه سانتی‌گرادی مرکز خورشید چیست؟

وی گفت: انرژی خورشید به خاطر سوختن عناصر در واکنش‌های جوش هسته‌ای است انرژی تولیدشده طی یک ثانیه در خورشید معادل انرژی حاصل از انفجار ۱۰۰ میلیارد تن تی ان تی است و شراره‌های خورشید وقتی به هم می‌خورند دمایشان به ۱۰۰ میلیون درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ در این شرایط قرآن کریم می‌فرماید در یک جمله می‌گوید: سوگند به خورشید آنگاه که می‌تابد.

این پژوهشگر بیان کرد: در منظومه شمسی عطارد اولین سیاره‌ای و دومین سیاره نیز زهره است که به دور خورشید می‌چرخد و شب‌ها و نزدیک غروب قابل‌مشاهده هستند، فشار جو زهره خیلی زیاد است اما زمین جو و گاز اکسیژن دارد که در کمربند حیات قرار داده است. بنابراین همان‌طور که در قرآن آمده خداوند متعال هر چیز را همان‌طور که باید بیافریند آفریده است و برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده که باید آن‌طور باشد.

وی عنوان کرد: «مشتری» بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی است که طوفان‌هایی با ۸۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد، جنس این سیاره گاز است بعد از مشتری، سیاره زحل یا کیوان دیگر شب‌ها با چشم دیده نمی‌شود، اورانوس و نپتون هم آخرین سیاره‌های منظومه شمسی هستند.

امیدیانی گفت: در کهکشان راه شیری بیش از ۲۰۰ میلیارد ستاره وجود دارد که خورشید هم یکی از آن ستارگان است و خدا می‌داند چقدر سیاره وجود دارد که یکی از آن‌ها زمین ماست؛ هنوز هیچ‌کدام از کهکشان‌ها را بررسی نکرده‌ایم حالا بشر باید در مقابل عظمت خدا کُرنش کند.

وی تصریح کرد: در کهکشان راه شیری سیاره‌های زیادی مانند زمین وجود دارد و موجودات زنده‌ای هستند که دارند زندگی می‌کنند در احادیث هم وجود دارد که ۱۲ هزار عالم وجود دارد که در تفاسیر هم نوشته‌اند در این راستا دانشمندان از سال ۱۹۹۵ به بعد حدود 4000 سیاره فراخورشید را شناسایی کردند که بعضی از آن‌ها مانند زمین هستند یعنی آب، کربن و آهن دارند و شرایط برای حیات در آن‌ها مهیا است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: حال ببینیم قرآن در این مورد چه می‌گوید؛ از نظر قرآن کریم هم قطعاً در همهٔ کهکشان‌ها و کرات آسمانی موجودات زنده وجود دارد دلیل آن‌هم این است که در سوره‌های قرآن با کلیدواژه دابه یعنی موجود زنده جنبنده که در وجودش آب به‌کاررفته است و روی دو پا راه می‌رود یا روی چهارپا می‌خزند آورده شده است؛ خیلی از این موجودات هوشمند هستند چون در قرآن برای آن‌ها از کلمه «من» استفاده شده است «من» یعنی موجودی که هوشمند است.

وی گفت: در سوره طلاق آمده است خدایی که آسمان‌ها را خلق کرد و زمین‌هایی مثل زمین ما را به وجود آورده است؛ تنها آیه‌ای که کلمه زمین را جمع به‌کاربرده همین آیه است

امیدیانی تصریح کرد: در عالم بیش از ۱۰۰ میلیارد کهکشان وجود دارد که یکی از آن‌ها کهکشان راه شیری است در عالم بیش از 300 هزار میلیارد ستاره است که یکی از آن‌ها خورشید است و فقط خدا می‌داند چند سیاره وجود دارد که یکی از آن‌ها زمین است، باید ببینیم که ما کجای خلقت خداوند هستیم. نشانه‌ها فقط برای صاحبان خرد است صاحبان خرد چه کسانی هستند؟ کسانی که در همه حالات خدا را یاد می‌کنند و در خلق آسمان و زمین تفکر می‌کنند.

20

شایان ذکر است این نمایشگاه از 11 تا 18 دی ماه به مدت یک هفته دایر بوده و محصولات ارائه شده در آن با 40درصد تخفیف به فروش می رسد.

دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم استان قزوین توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری قزوین در مسجدجامع امام حسن عسگری (ع) واقع در میدان دوم شهرک کوثر دایر شده است.

لطفا برای بهرمندی از تجربه مطلوب‌تر از مرورگرهای مطرح استفاده کنید.